Stały aparat ortodontyczny powoduje, że codzienna higiena zębów staje się bardziej wymagająca. Jaką szczoteczkę do zębów wybrać? Jak myć zęby z aparatem stałym? Artykuł napisany przy współpracy z dentystagliwice.pl.

Jaką szczoteczkę do aparatu ortodontycznego wybrać?

W sprzedaży można znaleźć różne typy szczoteczek polecanych dla osób noszących stałe aparaty ortodontyczne. Jak czyścić zęby z aparatem stałym i sam aparat?

1. Szczoteczka zwykła
Podstawa to zwykła szczoteczka do mycia zębów – może być to szczoteczka ręczna albo elektryczna.

Można także kupić specjalny produkt – szczoteczka do aparatu ortodontycznego dwupoziomowa, w której włosie w centralnej części szczoteczki jest nieco obniżone, co pozwala na łatwiejsze czyszczenie zębów i aparatu.

2. Szczoteczka jednopęczkowa
Do czyszczenia trudno dostępnych miejsc przyda się szczoteczka jednopęczkowa – składa się tylko z jednego pęczka włosia, dlatego można łatwo dotrzeć nią we wszystkie zakamarki.

3. Szczoteczki międzyzębowe
Bardzo pomocne są także szczoteczki międzyzębowe w formie małych spiral z włosiem. Można włożyć je także pod drucik aparatu ortodontycznego i dokładnie wyczyścić każde miejsce.

Jak myć zęby z aparatem ortodontycznym stałym?

Zęby powinno się myć co najmniej 2 razy dziennie, najlepiej po każdym posiłku. Należy poświęcić więcej czasu na dokładne oczyszczenie trudno dostępnych miejsc.

Jak czyścić aparat ortodontyczny? Najlepiej robić to za pomocą zwykłej szczoteczki podczas mycia zębów i szczoteczek międzyzębowych.

Nie można zapominać także o przestrzeniach międzyzębowch – można czyścić je szczoteczkami, nitką, irygatorem.

Kategorie: Profilaktyka

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *