Orteza, czyli proteza ortopedyczna jest rodzajem wyrobu ortopedycznego stosowanego w dolegliwościach stawowych, a także zamiast gipsu. Kiedy konieczne jest noszenie ortezy stawu skokowego?

Orteza stawu skokowego – rodzaje

Głównym zadaniem ortezy jest odpowiednie stabilizowanie, usztywnianie stawów. Dzięki temu pozwala ona na utrzymanie ich w tej samej pozycji, co sprzyja regeneracji i zapobiega dalszym urazom.

Wyróżnia się:
– Ortezy miękkie – mają elastyczną budowę, używane głównie w celach profilaktycznych, a także po mniejszych urazach.
– Ortezy półsztywne – są sztywniejsze od miękkich, ale bardziej miękkie od sztywnych ortez.
– Ortezy sztywne – przypominają swoją budową sandały ortopedyczne, wykorzystywane są zamiast gipsu, w rehabilitacji. Wyposażone są również w specjalne regulatory do zmiany kąta zgięcia.

Orteza na stopę – wskazania

Protezy ortopedyczne, czyli ortezy stosowane są w celach leczniczych i profilaktycznych. Orteza powoduje usztywnienie stawu skokowego, dlatego wspomaga ona odbudowę tkanek i zapobiega ich przeciążeniu. W efekcie sprzyja szybszej rekonwalescencji.

Wskazania to stosowania ortezy stawu skokowego:
– Zwichnięcia i skręcenia stawu skokowego.
– Nadwyrężenie ścięgna Achillesa.
– Urazy kości strzałkowej i skokowej.
– Reumatyczne bóle stawowe.
– Zmiany zwyrodnieniowe stawu skokowego.
– Po zabiegach i operacjach na stawie skokowym.

Rodzaj ortezy stawu skokowego powinien być dobrany indywidualnie przez lekarza.

Ponadto ortezy stawu skokowego są używane również w celach profilaktycznych. Najczęściej wybierają je sportowcy, którzy narażeni są na powstanie urazów stawu skokowego, doświadczyli ich w przeszłości i chcą im zapobiegać.

Ortezy stawu skokowego – refundacja

W przypadku wyrobów medycznych jak orteza refundacja pozwala na zakupienie jej w niższej cenie. Mogą skorzystać z niej osoby ubezpieczone w NFZ.

Ortezy można zakupić w sklepach z wyrobami medycznymi. Oferują one szeroką gamę modeli od wielu producentów. Zamówienia na ortezy można składać także w internetowych sklepach medycznych.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *