Praktyka pokazała, że grupą najbardziej narażoną na ciężki przebieg, a nawet zgon z powodu koronawirusa są seniorzy. Nestorzy mają bardzo często obniżoną odporność z racji wieku, a także licznych dodatkowych chorób współistniejących. Niestety, jest to doskonała pożywka dla wirusa, który może spowodować bardzo szybko spustoszenie w ciele seniora. Z tego powodu w czasie pandemii powinniśmy zatroszczyć się o bliskie nam osoby starsze, aby zminimalizować szansę złapania przez nie śmiercionośnej choroby.

Jak pomagać seniorom?

Koronawirus, podobnie jak chociażby grypa, przenosi się drogą kropelkową. Eksperci wskazują przede wszystkim na rozmowę jako potencjalne źródło zakażenia. Wynika z tego, że najbezpieczniej dla seniorów będzie jeżeli ograniczą oni kontakty do absolutnego minimum. Warto więc zaoferować bliskim możliwość zrobienia im zakupów czy załatwić na mieście inne naglące ich sprawy. Dostarczanie im podstawowych dóbr do domu ograniczy ich wychodzenie z bezpiecznego lokum. Drobne gesty, minimum poświęconego czasu, a jest w stanie nawet uratować komuś życie.

Zadbaj o bliskich w izolacji!

Izolacja to dla bardzo wielu seniorów twardy orzech do zgryzienia. Lubią oni swoje spacery po targowisku czy plotki z sąsiadkami po porannej mszy. Ciężko im zrezygnować z codziennego kontaktu z drugim człowiekiem. W czasie pandemii nie jest jednak wskazana nadmierna wylewność towarzyska – seniorzy powinni pozostać w domu. Powinniśmy jednak zwrócić uwagę na to, aby bliscy nie czuli się samotnie, pozostawieni sami sobie. Dzwońmy jak najczęściej, wspierajmy ich w tym trudnym okresie, spróbujmy im jak najlepiej zorganizować wolny czas. W ten sposób uda się spokojnie dotrwać do lepszych dni, kiedy ludzie znowu będą mogli nieskrępowanie się spotykać i prowadzić życie towarzyskie.

Pamiętaj o rozsądnej rozmowie!

Wielu seniorów bagatelizuje problem koronawirusa i nie zamierza rezygnować ze swoich codziennych przyzwyczajeń. Mowa szczególnie o mszach świętych, które odbywają się zwyczajowo w każdą niedzielę. Warto próbować przekonywać seniorów, że w obecnej sytuacji czynne uczestnictwo w religijnych celebrach nie jest wskazane i może wiązać się z koniecznością pilnej hospitalizacji. Wirusa potwierdzono już u bardzo wielu kapłanów, którzy jednak cały czas mają bliski kontakt z wiernymi, chociażby poprzez rozdawanie im tradycyjnej komunii świętej. Naprzeciw potrzebom seniorów wyszły rozmaite stacje telewizyjne: w każdy niedzielny poranek trwają liczne transmisje z różnych kościołów w całej Polsce. Nie jest to oczywiście to samo, co uczestnictwo „na żywo”, ale pewnego rodzaju namiastka, która w tych czasach musi okazać się wystarczająca.

 

Kategorie: Profilaktyka

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *